Guinness – kultowy irlandzki stout

Kiedy myślimy o irlandzkim piwie, pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy,= jest prawdopodobnie Guinness. To ciemne piwo o palonym posmaku podbiło świat dzięki swojej czarnej barwie i kremowemu smakowi. Jest ono tak popularne, że zamawiając kufel stouta w dowolnym miejscu na świecie, najprawdopodobniej zostaniesz poczęstowany Guinness Draught lub Guinness Original.

Kultowy irlandzki stout

Swój kolor i smak zawdzięcza warzeniu z płatkami jęczmiennymi i ciemnym palonym jęczmieniem, dodawanymi do słodu. Piwo dojrzewa w dużych beczkach, które ułatwiają rozwój owocowych aromatów.
Kultowa kremowobiała piana, tak gęsta i kremowa, jaką tworzy Guinness powstaje dzięki pęcherzykom azotu, które tworzą się podczas nalewania. Najlepiej podawać go powoli i w dwóch partiach, co może trochę potrwać. Są irlandzkie puby, gdzie przygotowuje się rząd do połowy pełnych szklanek, do których po przyjściu klienta nalewa się resztę piwa. Ponadto, istnieje wersja Guinnessa o nazwie Guinness Surger, która została stworzona do współpracy z urządzeniem o nazwie Guinness Surger Unit. Działa to poprzez wysyłanie ultradźwiękowego impulsu, który tworzy obfitą pianę podobną do tej z prawdziwego Guinnessa z kranu.

To piwo o mocy 4,2% alkoholu ma rozpoznawalny aromat palonego słodu z owocowym akcentem. Smak jest gładki i lekko pikantny z gorzkimi nutami i wytrawnym finiszem.

Historia Guinnessa

Historia Guinnessa rozpoczęła się, gdy Arthur Guinness odziedziczył 100 funtów po swoim dziadku, arcybiskupie Price, za pomocą których w 1752 r. założył browar w Leixlip w hrabstwie Kildare. James’s Gate w Dublinie, został przejęty w 1759 roku przez Arthura na mocy 9000-letniej dzierżawy. Do roku 1900 piwo Guinness było znane w wielu krajach na całym świecie, a jego produkcja wynosiła ponad milion baryłek rocznie. Pierwszy eksport Guinnessa miał miejsce w 1769 roku, kiedy to sześć i pół baryłek zostało wysłanych statkiem do Anglii.

Dziś stara hala fermentacyjna browaru jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Irlandii. Budynek ten był jednym z pierwszych, który posiadał kilka pięter o konstrukcji stalowej i został zbudowany na wzór budynku w Chicago. W środku można zapoznać się z historią tego irlandzkiego Stoutu. Guinness jest produkowany w ponad 40 krajach w różnych wersjach, zarówno w beczkach, butelkach jak i puszkach i jest obecny w 150 krajach.